TTOF: Take your lunch to work

Tuesday Tip on Frugality– I will offer a tip in regards to coupons, and 10/25organization.

Tip#63: Take your lunch to work

When I first got promoted at my job,I would always order out. I would always see the other teachers bringing their lunches. It seemed like a chore, getting up everyday to make dinner. Each day,it costs about $8 to order a sub from the local delicatessen. I decided that I would buy the items separately from the local supermarket.

I purchased these items for the week:

-$7 for a 1lb of smoked turkey breast

-$5 for a 6pk of romaine lettuce

-$2 for cheese

-$2 for rolls

-$1 for a bag of onions

-$3 for a jar of mayonnaise

The total cost is $20. If i calculated for the whole week, I am saving $20!

I decided that making my own food saved lots of money over time! What type of meals do you like to make? Please share them below!

Thanks,

Erica @ MzCouponn 2 Savvy

SM.PIF.N

www.mzcouponn2savvy.com

mzariez29

I love to save money! J.E.M.

You may also like...